Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

SGK’lı bir kişi dilerse daha düşük fiyata sigortalanabilir. Şöyle ki eğer özel sağlık sigortası yoksa sadece SGK’lı olarak anlaşmalı özel hastaneye gittiğinde hem hastane hem de SGK fark ücreti öder. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda ise sadece SGK katılım ücretini ödemek yeterli olur. Örneğin 90 TL hastane ve 12 TL SGK katılım ücreti ödenen bir doktor için sadece 12 TL’lik katılım ücreti ödemeniz yeterlidir. Üstelik her türlü testler ve tetkikler için de para ödemezsiniz.

Fransa, Almanya gibi ülkelerde uzun yıllardır uygulanan bu sigorta türünü, Türkiye’ye ilk Mapfre Sigorta getirdi. Mapfre Genel SigortaTürkiye’deki pek çok hastane grubuyla anlaşarak sayısı yüzleri bulan anlaşmalı özel hastaneden fark ödemeden yararlanabilecek. Bu poliçenin anlaşmalı hastaneleri arasında Medical Park A grubu hastaneleri de var.

İki tür teminat var:

Yatarak ya da yatarak + ayakta : Tamamlayıcı sigortada ister yatarak ve ayakta iki türlü teminat alabilirsiniz. Yatarak teminatta sigortalının başlangıç tarihinden sonra gerçekleşen rahatsızlıklarına ilişkin, tıbben gerekli olması ve doktorun bu nedeni ayrıntılı olarak raporunda belirtmesi şartıyla; dâhili ve/veya cerrahi yatışları, sigortalının hayati bir tehlikeye neden olabilecek acil sağlık durum giderleri, küçük müdahaleleri karşılanır.

Yatarak artı ayakta tedavi teminatında ise tıbbı müdahalelerin yanı sıra doktor muayenesi, tahlil, radyoloji, fizik tedavi rehabilitasyon gibi tedaviler de karşılanır. Yılda 6 adet muayene teminatı kullanılabilir. Her muayene için de ayrı ayrı tanıt işlemleri, yani 6 kez de tanı işlemleri kullanılabilir. Ayrıca teminat kapsamına girmek için belli bir süre beklemeniz gerekmez. Tamamlayıcı sigorta alır almaz hastanelerden faydalanabilirsiniz.

Açıkçası normal şartlarda yılda 6 kereden fazla hastaneye gitmiyorsanız ara sıra doktor yolu tutuyorsanız, bu sigorta oldukça avantajlı. Üstelik yatarak tedavide de limit ve tedavi sınırı yok.